Hogyan készül?
A hengerelt fóliák összetevőit (PVC granulátum, UV-satabilizáló, pigment, lágyítószer…) alacsony hőmérsékleten ‚megolvasztják’,
puha gyurmaállagúra, majd kihűlés közben egyre szűkebb résekre állított hengerek között vezetik át, míg elérik a kívánt vastagságot.
Attól függően, hogy milyen lágyítószert használnak, megkülönböztetünk monomer és polimer hengerelt fóliákat.
A polimer hengerelt fóliákat hőkezelik, így mérettartóbbak (kevesebbet zsugorodnak).
Az öntött fóliák gyártásakor az összetevőket (PVC granulátum, UV-stabilizáló, pigment, lágyítószer…) oldószerrel keverve folyékony halmazállapotúvá alakítják, majd egy magasfényű papírra öntik. Lassan szárítják, közben kipárolog belőle az oldószer, végül
magas hőfokon stabilizálják.
A hőkezelésnek köszönhetően egy nagyon rugalmas, tartós fólia jön létre, amely így a magas környezeti hatásoknak is ellen fog állni.
Alapvető különbségek - előnyök és hátrányok
Mindkét fóliatípusnak vannak előnyei és hátrányai, amelyek a felhasználással kapcsolatos elvárások mentén dőlnek el.
A hengerelt fóliák az alacsony előállítási költségek és az olcsóbb alapanyagok miatt sokkal kedvezőbb árú termékek.
Hátrányaik közé tartozik, hogy az anyagban a gyártás során keletkezett feszültség megmarad, ezért a hengerelt fóliák jobban zsugorodnak.
Az olcsóbb alapanyagok és a gyártástechnológia miatt ezek a fóliák rövidebb élettartamúak (1-7 év), ridegebbek, nem formázhatók, csak sík felületeken alkalmazhatók. A színválaszték is kisebb, hiszen az egyedi színek gyártása hengerelt fóliáknál nem megoldható.
Az öntött fóliáknak csupán a magasabb áruk jelent hátrányt. Jól alakítható, rugalmas, vékony anyagok, élettartamuk rendkívül hosszú, gyakorlatilag nem zsugorodnak, ezért a 3D applikációknál (pl: járműfóliázás) is öntött anyagokat használnak. A gyártástechnológiának köszönhetően öntött fóliából gyártatható egyedi színárnyalat is.
Ragasztóanyagok
Legyen szó öntött vagy hengerelt fóliákról többféle ragasztótípussal készülhetnek.
A dekorációs fóliákon
- ultra removable
- removable
- semi-permanent
- permanent
- Hi-Tack, Ultratack, Appolar
- szürke pigmentált vagy high-opacity (HOP)
- légcsatornás (Easy Apply, AirFlow, BubbleFree) ragasztótípusokkal találkozhatunk.
Amit az élettartamról tudni érdemes
A fóliák adatlapjain fellelhető élettartam adatok függőleges felragasztási pozíció esetén, kültéren Közép-európai éghajlati viszonyokra érvényes.
A fólia színe nem változhat, nem repedhet szét, nem eshet le a felületről, nem zsugorodhat többet az adatlapon feltüntetett mértéknél.
A ragasztó nem engedheti el a fóliát, nem válhat szét a fóliától.
Ha többet szeretne tudni a fóliákról, forduljon bizalommal munkatársainkhoz!